Сектор за управљање пројектима

Сектор за управљање пројектима представља значајан фактор развоја инфраструктурних и капиталних пројеката града Ниша, са циљем да допринесе економском и друштвеном напретку кроз ефикасно коришћење домаћих и иностраних финансијских извора. Сектор се бави планирањем, организацијом, контролом и реализацијом пројеката који су од стратешког значаја за град, укључујући пројекте финансиране из ЕУ фондова, домаћих и међународних донација, као и капиталне инвестиције. Пружајући подршку у свим фазама – од аплицирања и припреме пројеката до њиховог спровођења и извештавања, Сектор омогућава одрживи развој и побољшање квалитета живота грађана.

 

Овај сектор представља ослонац развојне политике града Ниша, промовишући иновативна решења и партнерства која подстичу одрживи економски и инфраструктурни развој.

 

У оквиру Сектора функционишу два одсека:

Одсек за управљање пројектима

Одсек за управљање пројектима, који се фокусира на планирање и реализацију развојних пројеката, израду апликација за финансирање, координацију са локалним и међународним партнерима, као и праћење и извештавање о ефектима пројеката финансираних из донаторских програма. Овај одсек такође ради на промоцији пројеката и развоју сарадње са институцијама и организацијама ради максимализације потенцијала пројектног финансирања.



Одсек за капиталне пројекте

Одсек за капиталне пројекте, који је задужен за анализу, планирање и спровођење пројеката капиталног инвестирања, припрему и реализацију програма капиталних инвестиција, као и сарадњу са домаћим и међународним донаторима. Овај одсек координира све релевантне актере у циљу ефикасног управљања великим инфраструктурним пројектима, праћења ефеката инвестиција и усклађивања пројектне документације са развојним и законским оквирима.

ЕНЕРГЕТСКА САНАЦИЈА ГРАДА НИША

Пројекат „Чиста енергија и енергетска ефикасности за грађане у Србији“ (SOURCE) финансира се из средстава МЕЂУНАРОДНЕ БАНКЕ ЗА ОБНОВУ И РАЗВОЈ („ИБРД“), а спроводи га Министарство рударства и енергетике Републике Србије, у сарадњи са jeдиницама локалних самоуправа. Општи циљ Пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасности за грађане у Србији“ огледа се кроз реализацију Програма „Енергетске санације породичних кућа и станова, који спроводи Град Ниш, а односи се на заштиту животне средине и унапређењe ефикасног коришћења енергије. Специфични циљеви се односе на енергетску санацију породичних кућа и станова, како би се остварила уштеда енергије и омогућило њено рационално коришћење, повећало коришћење обновљивих извора енергије у домаћинствима на територији Града Ниша као и смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште. Линк—>Министарство рударства и енергетике



Инфраструктурни пројекти

Реализовани пројекти

Управа за локални економски развој и инвестиције надлежна је, у овом тренутку, за реализацију више различитих пројеката: развојних, инвестиционих и инфраструктурних.

Сазнајте више

Пројекти у реализацији

Град Ниш је, посредством Управе за локални економски развој и инвестиције, покренуо низ пројеката који су у току и чија ће се реализација наставити и наредних година, а чији је фокус на оснаживању локалне заједнице и стварању развојне основе за побољшање услова живота грађана.

Сазнајте више

Развојни пројекти

Град Ниш, преко Управе за локални економски развој и инвестиције, активно спроводи низ развојних пројеката који доприносе економском и инфраструктурном напретку града. Ови пројекти се реализују уз финансијску и техничку подршку Европске уније, као и билатералних донатора попут УНДП-а, УНОПС-а, ГИЗ-а и других. Значајну улогу у реализацији ових иницијатива имају и финансијске институције, укључујући Европску инвестициону банку (ЕИБ) и Француску развојну агенцију (АФД). Захваљујући оваквим партнерствима, Град Ниш континуирано ради на унапређењу квалитета живота својих грађана и стварању одрживих услова за будући развој.



Управљање пројектима – кључ ефикасности и успеха

 

Ефикасно управљање пројектима значајно повећава организациону ефикасност и продуктивност тима, директно утичући на крајњи резултат пројеката. Оквир управљања пројектима успоставља јасну везу између спровођења стратегија, управљања ресурсима, извештавања и контроле ризика који се јављају током реализације.

 

У Канцеларији за локални економски развој примењујемо пет кључних процесних група у управљању пројектима:

 

  • Иницијација пројекта

У овој фази дефинишемо иницијалну идеју и добијамо одобрење за њено даље развијање. Креира се основна структура пројекта, која представља темељ за све наредне кораке.

 

  • Пројектно планирање

Планирање представља суштину управљања пројектима. Током ове фазе утврђујемо шта је потребно урадити, на који начин, у ком временском оквиру, ко ће бити одговоран за реализацију, и како ће се процес надзирати и контролисати. Добро осмишљен план је кључ за успех пројекта, а већина управљачких процеса се одвија у овој фази.

 

  • Извршење пројекта

Ова фаза обухвата практичну реализацију пројектних активности. Поред спровођења планираних задатака, у овом делу се управља комуникацијом, квалитетом, ризицима и самим пројектним тимом.

 

  • Мониторинг и контрола

Мониторинг и контрола су интегрални делови који се спроводе током читавог трајања пројекта. Ови процеси осигуравају поштовање плана, контролу обима, временског оквира и буџета, те омогућавају благовремену реакцију на изазове.

 

  • Затварање пројекта

У завршној фази, пројекат се формално затвара. Овде процењујемо да ли су циљеви пројекта испуњени и спроводимо завршне процесе, који укључују извештавање, архивирање докумената и евалуацију резултата.

 

Свеобухватна структура управљања пројектима укључује укупно 49 процеса распоређених у ових пет процесних група. Њихова примена обезбеђује систематичност, смањује ризике и повећава вероватноћу успешне реализације пројекта, што директно доприноси остварењу стратешких циљева.