Индустријско наслеђе

Захваљујући свом геостратешком положају на раскршћу светских путева, Ниш је током историје био један од најчешће рушених и обнављаних градова. Овај град није само сведок бурних историјских дешавања већ и носилац индустријског наслеђа које је обликовало његов савремени идентитет.

Увођењем железничке пруге кроз Ниш, град постаје значајна раскрсница пруга, што је створило предуслове за развој индустрије, здравства, урбанизације, образовања и културе. У овом периоду отворени су: Војна и цивилна болница, ложионица-  претеча машинске индустрије, Пастеров завод, Прва гимназија и библиотека, Хидроцентрала и јавна расвета и први аеродром у Србији.

 

Урбанизацију је подржао пројекат за регулацију града који је израдио Аустријанац Франц Винтер. Захваљујући приливу страних стручњака, Ниш је постао центар модерних иницијатива у Југославији.

Током друге половине 20. века, Ниш се профилише као водећи индустријски центар Југославије, са фокусом на електронску индустрију. Први кораци начињени су 1948. године, када је група немачких стручњака покренула производњу радио и рендген цеви. Локални стручњаци обучавани су у новооснованим индустријским школама, а отварањем Техничког факултета 1961. године, а затим Електронског и Машинског факултета, створена је база висококвалификованих кадрова.

Електронска индустрија Ниш (Еи): - Производња: радио и ТВ апарати, рендген апарати, интегрална кола. - Обим: преко 12 милиона радио апарата, 6 милиона телевизора и 50 милиона електронских цеви. - Сарадња: Лиценце и кооперације са компанијама попут Philips, Siemens и RCA. Еи је у свом врхунцу запошљавала око 24.000 људи, од чега 2.000 високообразованих, и била симбол технолошког напретка.

Едукација младих и додатна специјализација искусних била је обезбеђена отварањем Техничког факултета у Нишу 1961.године, а затим Електронског и Машинског факултета у оквиру новооснованог Универзитета у Нишу. На овом универзитету су школовани високостручни кадрови свих профила потребних за пословање у Нишу и региону. Отварање Електронског факултета у Нишу иницирала је Електронска индустрија Ниш, ангажовањем најпознатијих професора из тадашње Југославије и обезбеђујући све услове за рад, простор, опрему. Данас је то Универзитет са око 30.000 студената.

University of Nis

Производни програм је обухватао производњу радио и ТВ апарата (у том периоду је произведено 12 милиона радио апарата и 6 милиона телевизора), неколико хиљада рендген апарата, велики број уређаја и система из области рачунарске технике. За реализацију ових производа коришћена је у великој мери базна производња, која се огледала кроз производњу радио и рендген цеви, широке гаме полупроводника – од диода и тарнзистора да интегралних кола. Први транзистор у Еи-у је произведен 1962.године. Произведено је преко 50 милиона електронских цеви и преко 100 милиона полупроводних елемената.Такођу била је изражена и производња елемената , склопова и подсклопова који су се уграђивали у уређаје, као и развој и производња штампаних кола која се и данас нуде тржишту у земљи и иностранству. То је само део приче о компанији Еи Ниш која је запошљавала око 24.000 људи, од тога је са високом стручном спремом било 2000.

Изазови и нови почеци у 21. веку

Турбулентне деведесете године прошлог века донеле су застој у развоју. Ипак, традиција и стечено знање у области електронике поставили су темеље за модерни ИТ сектор.

Данас, Ниш је дом за:

  • Преко 300 малих и средњих предузећа из области ИТ-а и напредних технологија,
  • Научно-технолошки парк, који подржава стартупе и спин-оф фирме,

Електронски и Машински факултет, који настављају да школују врхунске кадрове.

Данас, Ниш својим индустријским наслеђем, савременим технолошким капацитетима и образовним институцијама потврђује статус регионалног лидера у области ИТ-а и напредних технологија, градећи светлију будућност за нове генерације.

Сарадња са међународним партнерима и учешће у глобалним истраживањима учврстили су позицију Ниша као центра иновација. Значајан корак у презентацији достигнућа направљен је издавањем монографије „Ниш – Град напредних технологија“ 2018. године, која аутентично представља развој електронике и напредних технологија у контексту светских токова.

Инвестирате у Нишу?

КЛЕР - ваша адреса за инвестиције.