Mere za unapređenje poslovnog okruženja

Program lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša, koji realizuje Uprava za lokalni ekonomski razvoj i investicije, predstavlja skup mera za stvaranje okruženja koje pogoduje privređivanju, otvaranju novih radnih mesta i privlačenju investicija.

Programom je predviđeno:

  • stvaranje povoljnih uslova za osnivanje novih preduzeća i proširenje kapaciteta postojećih;
  • jačanje konkurentnosti niške privrede;
  • pozicioniranje Grada Niša kao snažnog privrednog centra u regionu i šire i poželjne sredine za investiranje, poslovanje i život;
  • podsticanje inovativnog i preduzetničkog ponašanja, razvoj preduzetništva;
  • podsticanje uvođenja novih tehnologija i inovacija u proizvodne procese.

Prvi put, Program lokalnog ekonomskog razvoja realizovan je 2017.godine i to sredstvima od 18 miliona dinara. Naredne, 2018. kao i 2019.godine, Program je takođe realizovan preko Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i projekte, ali sa 40, odnosno 39 miliona dinara.

Usled eskalacije pandemije korona virusa 2020. godine Grad nije bio u situaciji da realizuje Program lokalnog ekonomskog razvoja, dok je 2021. godine Program lokalnog ekonomskog razvoja realizovan preko Kancelarije sa 15 miliona dinara, 2022. godine sa 10.100.000,00 dinara, 2023. godine sa 11.000.000,00 dinara.

Rezultati sprovedenih mera za subvencionisanje privrednih subjekata kroz Program lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša u 2023. godini

 

Za sprovođenje svih dosadašnjih Programa lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša, počev od 2017. godine, bila je nadležna Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj. U toku 2023. godine za podsticanje konkurentnosti niške privrede razvijene su dve grupe mera: mere koje se koriste u svrhu jačanja privrednih subjekata koji su već prisutni u Gradu u vidu subvencija – bespovratne pomoći privatnom sektoru i mere čiji je cilj direktno privlačenje novih investitora. U drugu grupu mera spada i organizovanje Foruma naprednih tehnologija, unapređenje turističkih potencijala Grada, davanje podsticaja za poljoprivredu, nefinasijska podrška za početnike u poslovanju itd.

I jedna i druga grupa mera imaju za cilj kreiranje boljeg poslovnog okruženja i motivisanje privatnog kapitala za dalja ulaganja.

 

4.1.1.1. Podrška za mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetnike u cilju unapređenja konkurentnosti

 

Mera predstavlja pomoć mikro i malim preduzećima i preduzetnicima u cilju jačanja konkurentnosti njihovih proizvoda i stvaranja bolje pozicije na tržištu.Korisnici podsticajnih sredstava su mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetnici, koji nisu u teškoćama i registrovani su na teritoriji grada Niša. Po posebnim kriterijumima, sredstva se dodeljuju i privrednim subjektima/startapovima koji koriste usluge NTP-a Niš i svih coworkinkg prostora sa teritorije grada Niša.

Prednost će imati firme koje nisu koristile mere državne pomoći male vrednosti (de minimis) preko Programa lokalnog ekonomskog razvoja u ranijim godinama, firme koje se bave cirkularnom ekonomijom, energetskom efikasnošću, zelenom ekonomijom, firme čiji su vlasnici žene, kao i mladi do 35 godina starosti.

Sredstva se dodeljuju za pokrivanje do 50% opravdanih troškova bez PDV-a. Maksimalni iznos dodeljenih bespovratnih sredstava je 400.000,00 dinara bez PDV-a po privrednom subjektu u zavisnosti od namene.

Mera će se realizovati za sledeće namene:

-nabavku nove i/ili polovne (do 5 godina starosti) opreme i/ili mašine, delova za mašinu, specijalizovanih alata, koji direktno utiču na razvoj osnovne delatnosti kojom se poslovni subjekat bavi.

Mera se neće realizovati za sledeće namene:

-nabavku vozila

-nabavku kancelarijskog i drugog nameštaja

-nabavku softvera, izradu sajta, portala, digitalni marketing.

Visina opredeljenih finansijskih sredstava po ovoj meri iznosi 5.000.000,00 dinara.

 

4.1.1.2. Podrška za mikro privredna društva/startap timove u cilju razvijanja inovativnih delatnosti

 

Mera predstavlja finansijsku pomoć za podršku razvoju inovativnih delatnosti, u maksimalnom iznosu do 1.000.000,00 dinara po korisniku za razvoj inovativne ideje u periodu do najviše 12 meseci uz obavezu zapošljavanja nezaposlenih lica za mikro preduzeća (privredna društva), odnosno registrovanja privrednog društva za startap timove nakon donošenja rešenja o dodeli sredstava. Inovativna delatnost podrazumeva razvojne aktivnosti, koje se preduzimaju radi stvaranja novih proizvoda, tehnologija, procesa i usluga ili značajne izmene postojećih, a u skladu sa potrebama tržišta.

Ciljevi uvođenja ove mere su: podrška razvoju inovativnih delatnosti i novih inovativnih i visokotehnoloških proizvoda, usluga i procesa, povećanje konkurentske sposobnosti privrednih subjekata i uključivanje u međunarodne tržišne tokove.

Pravo na dodelu sredstava imaju startap timovi i mikro privredna društva, sa sedištem na teritoriji Grada Niša, koji u trenutku podnošenja prijave nisu stariji od tri godine.

Sredstva koja se dodeljuju namenjena su za pokriće: troškova za nabavku opreme i alata za potrebe razvoja, kao i troškova u vezi sa istraživanjem i testiranjem, troškove naknada za lica/članove tima, ostali opravdani troškovi u vezi realizacije projekta, u periodu ne dužem od 12 meseci.

Odabrana privredna društva i timovi dobiće prostor za rad (u slučaju da im je potreban) i besplatno članstvo u Naučno tehnološkom parku Niš u trajanju od godinu dana.

Ukupna visina opredeljenih finansijskih sredstava po ovoj meri iznosi 6.000.000,00 dinara.

 

REALIZACIJA

 

U toku 2023. godine, rađeno je na sprovođenju Programa lokalnog ekonomskog razvoja grada Niša za 2023. godinu u okviru koga su raspisana dva javna poziva:

 

– Javni poziv za dodelu sredstava za podršku razvoja inovativnih delatnosti, za koji je opredeljeno 6.000.000,00 dinara u maksimalnom iznosu do 1.000.000,00 dinara po korisniku za razvoj inovativne ideje, uz obavezu zapošljavanja nezaposlenih lica za mikro preduzeća. Ciljevi dodele su: podrška razvoja inovativnih delatnosti i novih inovativnih visokotehnoloških proizvoda i usluga i procesa i stvaranje inovativnih kompanija zasnovanih na znanju, povećanje konkurentske sposobnosti privrednih subjekata kroz finanisranje inovativnih tržišno orijentisanih projekata.

 

Na javni poziv je blagovremeno pristiglo 18 prijava. Komisija je Zapisnikom ustanovila određene administrativne nedostatke, koji su blagovremeno otklonjeni u 14 prijava, dok za jednu prijavu nedostaci nisu otklonjeni, za jednu je podnosilac izjavio da odustaje od konkurisanja, za jednu prijavu je ustanovljeno da je netačno dat podatak, da li podnosilac prijave konkuriše kao startap ili mikro preduzeće, dok je jedna prijava odbačena zato što je podnosilac konkurisao za istu projektnu ideju  kao mikro preduzeće i kao startap. Ukupno je eliminisano 4 prijava, o čemu je sačinjen novi Zapisnik.  Dana 28.09.2023. godine nosioci projekata 14 pristiglih prijava izvšili su predstavljanje-prezentaciju (pitching) svojih projekata u prostorijama na prvom spratu Srpsko-korejskog informatičko pristupnog centra –SKIP Centar, Trg kralja Milana broj 8 (u zgradi Narodnog univerziteta u Nišu), nakon čega je Komisija pristupila ocenjivanju prijava i na osnovu datih kriterijuma za ocenjivanje, predložila da 6 nosioca projekata pristiglih prijava dobiju sredstva i o tome je sačinjen Zapisnik. Potrebna sredstva za sprovođenje aktivnosti koje su nosioci projekata naveli u svojim prijavama su u iznosu od 5.955.000,00 dinara. Nakon toga je urađena Preporuka komisije, kojom se predlaže Gradonačelnici da se neiskorišćena sredstva za nosioce projekata prijava po ovom pozivu u iznosu od 45.000,00 dinara, prerasporede po osnovu Javnog poziva za dodelu podsticajnih sredstava u okviru realizacije Programa lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša za 2023. godinu – za meru podsticanja konkurentnosti MMSPP u vidu državne pomoći male vrednosti. Pripremljeno je Rešenje o preraspodeli neutrošenih finansijskih sredstava za realizaciju aktivnosti pod nazivom Podrška za mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetnike u cilju unapređenja konkurentnosti i dodeli bespovratnih sredstava u vidu državne pomoći male vrednosti, predviđenih Programom lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša za 2023.godinu, mikro privrednim društvima/startap timovima u cilju  razvijanja inovativnih delatnosti  sa teritorije Grada Niša koje je potpisala Gradonačelnica grada Niša, nakon čega su svečano uručeni Ugovori, a korisnici sredstava su krenuli sa realizacijom aktivnosti predviđenih projektom podnosioca prijava. U toku je podnošenje završnih izveštaja korisnika sredstava Komisiji za kontrolu realizacije aktivnosti i namenskog trošenja sredstava.

 

-Javni poziv za dodelu podsticajnih sredstava u okviru realizacije Programa lokalnog ekonomskog razvoja Grada Niša za 2023. godinu – za meru podsticanja konkurentnosti MMSPP u vidu državne pomoći male vrednosti, za koji je predeljeno 5.000.000,00 dinara. Sredstva za unapređenje konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetnika (MMSPP) namenjena su za sufinansiranje troškova pružaoca usluga bez PDV za nabavku nove i/ili polovne (do 5 godina starosti) opreme i/ili mašine, delova za mašinu, specijalizovanih alata, koji direktno utiču na razvoj osnovne delatnosti kojom se poslovni subjekat bavi. Sredstva se dodeljuju za pokrivanje do 50% opravdanih troškova bez PDV-a. Maksimalni iznos dodeljenih bespovratnih sredstava je 400.000,00 dinara bez PDV-a po privrednom subjektu u zavisnosti od namene.

 

Na Javni poziv za dodelu sredstava za podršku razvoja inovativnih delatnosti se javilo 28 mikro, malih, srednjih preduzeća i preduzetnika. Komisija za dodelu finansijskih sredstava, koju je formirala Gradonačelnica, je dala predlog da 18 privrednih subjekata dobije sredstva, budući da su ispunili sve uslove predviđene javnim pozivom i ostvarili najveći broj bodova prilikom ocenjivanja.. Dana 14.09.2023. godine, Gradonačelnica Grada Niša je donela Rešenje o dodeli finansijskih sredstava. Ukupno je odobreno 5.000.000,00 dinara. Ugovori su potpisani i privredni subjekti su pristupili realizaciji navedenih aktivnosti. Rokovi za realizaciju aktivnosti su navedeni u Ugovorima i u skladu su sa Planom aktivnosti koju su privredni subjekti dostavljali u prijavama. Osim jednog privrednog društva, koje je odustalo od korišćenja sredstava, svi ostali korisnici su, preko Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, uredno opravdali utrošak sredstava, dostavljanjem potrebnih dokaza i podnošenjem završnog izveštaja Komisiji za kontrolu realizacije aktivnosti i namenskog trošenja sredstava.

 

Investirate u Nišu?

Uprava za lokalni ekonomski razvoj i investicije - vaša adresa za investicije.