Sektor za upravljanje projektima
Sektor za upravljanje projektima predstavlja značajan faktor razvoja infrastrukturnih i kapitalnih projekata grada Niša, sa ciljem da doprinese ekonomskom i društvenom napretku kroz efikasno korišćenje domaćih i inostranih finansijskih izvora. Sektor se bavi planiranjem, organizacijom, kontrolom i realizacijom projekata koji su od strateškog značaja za grad, uključujući projekte finansirane iz EU fondova, domaćih i međunarodnih donacija, kao i kapitalne investicije. Pružajući podršku u svim fazama – od apliciranja i pripreme projekata do njihovog sprovođenja i izveštavanja, Sektor omogućava održivi razvoj i poboljšanje kvaliteta života građana.
Ovaj sektor predstavlja oslonac razvojne politike grada Niša, promovišući inovativna rešenja i partnerstva koja podstiču održivi ekonomski i infrastrukturni razvoj.
U okviru Sektora funkcionišu dva odseka:
Odsek za upravljanje projektima
Odsek za upravljanje projektima, koji se fokusira na planiranje i realizaciju razvojnih projekata, izradu aplikacija za finansiranje, koordinaciju sa lokalnim i međunarodnim partnerima, kao i praćenje i izveštavanje o efektima projekata finansiranih iz donatorskih programa. Ovaj odsek takođe radi na promociji projekata i razvoju saradnje sa institucijama i organizacijama radi maksimalizacije potencijala projektnog finansiranja


Odsek za kapitalne projekte
Odsek za kapitalne projekte, koji je zadužen za analizu, planiranje i sprovođenje projekata kapitalnog investiranja, pripremu i realizaciju programa kapitalnih investicija, kao i saradnju sa domaćim i međunarodnim donatorima. Ovaj odsek koordinira sve relevantne aktere u cilju efikasnog upravljanja velikim infrastrukturnim projektima, praćenja efekata investicija i usklađivanja projektne dokumentacije sa razvojnim i zakonskim okvirima.
Ovaj sektor predstavlja oslonac razvojne politike grada Niša, promovišući inovativna rešenja i partnerstva koja podstiču održivi ekonomski i infrastrukturni razvoj.
1. ENERGETSKA SANACIJA GRADA NIŠA
Projekat „Čista energija i energetska efikasnosti za građane u Srbiji“ (SOURCE) finansira se iz sredstava MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ („IBRD“), a sprovodi ga Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije, u saradnji sa jedinicama lokalnih samouprava. Opšti cilj Projekta „Čista energija i energetska efikasnosti za građane u Srbiji“ ogleda se kroz realizaciju Programa „Energetske sanacije porodičnih kuća i stanova, koji sprovodi Grad Niš, a odnosi se na zaštitu životne sredine i unapređenje efikasnog korišćenja energije. Specifični ciljevi se odnose na energetsku sanaciju porodičnih kuća i stanova, kako bi se ostvarila ušteda energije i omogućilo njeno racionalno korišćenje, povećalo korišćenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima na teritoriji Grada Niša kao i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Link—>Ministarstvo rudarstva i energetike

Infrastrukturni projekti
Realizovani projekti
Uprava za lokalni ekonomski razvoj i investicije nadležna je, u ovom trenutku, za realizaciju više različitih projekata: razvojnih, investicionih i infrastrukturnih.
Saznajte višeProjekti u realizaciji
Grad Niš je, posredstvom Uprave za lokalni ekonomski razvoj i investicije, pokrenuo niz projekata koji su u toku i čija će se realizacija nastaviti i narednih godina, a čiji je fokus na osnaživanju lokalne zajednice i stvaranju razvojne osnove za poboljšanje uslova života građana.
Saznajte višeRazvojni projekti
Grad Niš, preko Uprave za lokalni ekonomski razvoj i investicije, aktivno sprovodi niz razvojnih projekata koji doprinose ekonomskom i infrastrukturnom napretku grada. Ovi projekti se realizuju uz finansijsku i tehničku podršku Evropske unije, kao i bilateralnih donatora poput UNDP-a, UNOPS-a, GIZ-a i drugih. Značajnu ulogu u realizaciji ovih inicijativa imaju i finansijske institucije, uključujući Evropsku investicionu banku (EIB) i Francusku razvojnu agenciju (AFD). Zahvaljujući ovakvim partnerstvima, Grad Niš kontinuirano radi na unapređenju kvaliteta života svojih građana i stvaranju održivih uslova za budući razvoj.

Upravljanje projektima – ključ efikasnosti i uspeha
Efikasno upravljanje projektima značajno povećava organizacionu efikasnost i produktivnost tima, direktno utičući na krajnji rezultat projekata. Okvir upravljanja projektima uspostavlja jasnu vezu između sprovođenja strategija, upravljanja resursima, izveštavanja i kontrole rizika koji se javljaju tokom realizacije.
U Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj primenjujemo pet ključnih procesnih grupa u upravljanju projektima:
- Inicijacija projekta
U ovoj fazi definišemo inicijalnu ideju i dobijamo odobrenje za njeno dalje razvijanje. Kreira se osnovna struktura projekta, koja predstavlja temelj za sve naredne korake.
- Projektno planiranje
Planiranje predstavlja suštinu upravljanja projektima. Tokom ove faze utvrđujemo šta je potrebno uraditi, na koji način, u kom vremenskom okviru, ko će biti odgovoran za realizaciju, i kako će se proces nadzirati i kontrolisati. Dobro osmišljen plan je ključ za uspeh projekta, a većina upravljačkih procesa se odvija u ovoj fazi.
- Izvršenje projekta
Ova faza obuhvata praktičnu realizaciju projektnih aktivnosti. Pored sprovođenja planiranih zadataka, u ovom delu se upravlja komunikacijom, kvalitetom, rizicima i samim projektnim timom.
- Monitoring i kontrola
Monitoring i kontrola su integralni delovi koji se sprovode tokom čitavog trajanja projekta. Ovi procesi osiguravaju poštovanje plana, kontrolu obima, vremenskog okvira i budžeta, te omogućavaju blagovremenu reakciju na izazove.
- Zatvaranje projekta
U završnoj fazi, projekat se formalno zatvara. Ovde procenjujemo da li su ciljevi projekta ispunjeni i sprovodimo završne procese, koji uključuju izveštavanje, arhiviranje dokumenata i evaluaciju rezultata.
Sveobuhvatna struktura upravljanja projektima uključuje ukupno 49 procesa raspoređenih u ovih pet procesnih grupa. Njihova primena obezbeđuje sistematičnost, smanjuje rizike i povećava verovatnoću uspešne realizacije projekta, što direktno doprinosi ostvarenju strateških ciljeva.